Представники Головного управління Держкомзему у Миколаївській області в числі інших 23 осіб взяли участь у роботі першого засідання обласної територіальної комісії з питань сприяння проведенню пробного сільськогосподарського перепису, яке відбулося 08.09.09 і було присвячено розгляду організаційних та розпорядчих питань.
Засідання відкрив голова обласної комісії, заступник голови облдержадміністрації В. І. Травянко. У вступному слові він повідомив про проведення з 1 до 25 липня 2010 року у Баштанському районі Миколаївської області пробного сільськогосподарського перепису та створення у відповідності з розпорядженням голови облдержадміністрації №210-р від 03.06.09 обласної територіальної комісії, а також ознайомив присутніх з порядком денним першого засідання комісії.
В. І. Травянко надав слово по другому питанню Зацаринському П. Ф. - заступнику Голови комісії — начальнику головного управління статистики у Миколаївській області.
Він доповів, що відповідно до Закону України "Про сільськогосподарський перепис" прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 травня 2009 року №485-р "Про проведення Першого всеукраїнського загального сільськогосподарського перепису", який заплановано до проведення з 1 по 25 липня 2012 року.
Повідомив присутнім, що зазначеним розпорядженням передбачаються першочергові заходи з підготовки до Першого загального сільськогосподарського перепису, серед яких проведення з 1 по 25 липня 2010 року пробного перепису в Баштанському районі — з метою апробації проектів його програми, інструментарію, методологічних і організаційних положень та технології обробки даних. Зауважив, що вибір нашого регіону ґрунтувався на оптимальному співвідношенні основних типів господарюючих суб'єктів в аграрній сфері та його територіальному розміщенні.
Для забезпечення координації дій місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, наукових установ, громадських організацій, які, відповідно до своїх повноважень будуть залучатися до підготовки і проведення пробного сільськогосподарського перепису створена територіальна комісія.
Доповідач звернув увагу присутніх, що повноваження органів, які залучаються до підготовки та проведення перепису визначені статтею 10 Закону України "Про сільськогосподарський перепис". Вони, в першу чергу, передбачають здійснення організаційних заходів, зокрема, надання адміністративних даних, необхідних для проведення перепису, сприяння залученню тимчасового персоналу, організації його навчання тощо.
Виразив надію на підтримку комісії в проведенні в нашій області такого масштабного статистичного спостереження.
П. Ф. Зацаринський зупинився на основних нормативно-правових засадах проведення сільськогосподарського перепису: Конституція України, Закони України "Про сільськогосподарський перепис", "Про державну статистику", "Про місцеві державні адміністрації" та інше.
Порушив питання стосовно цілей та завдань проведення сільськогосподарського перепису. Необхідність проведення в Україні Першого всеукраїнського загального сільськогосподарського перепису, який є одним з головних статистичних інструментів для відображення реального стану та структури сільського господарства, обумовлена назрілою потребою отримання систематизованих і детальних статистичних даних, які б могли комплексно характеризувати галузь сільського господарства на всіх рівнях, в першу чергу — на рівні малих адміністративних одиниць.
На сьогодні в основі розрахунків статистичних показників виробництва сільськогосподарської продукції лежать скориговані дані суцільного перепису посівних площ, який було проведено ще у 1993 році та перепису багаторічних насаджень, проведеного у 1998 році.
Зауважив, що враховуючи принципові зміни, що відбулися, ця інформація, безумовно, потребує уточнення.
П. Ф. Зацаринський зосередив увагу присутніх на тому, що господарства населення нині використовують 40% сільськогосподарських угідь області виробляють майже 50% обсягу сільськогосподарської продукції. При цьому вони, на відміну від сільськогосподарських підприємств, не подають статистичну звітність, а тому для статистичного вивчення їхньої сільськогосподарської діяльності, особливо в частині структурних та ресурсних характеристик, проведення перепису є надзвичайно актуальним і важливим.
Доповідач підкреслив, що увесь комплекс робіт (за винятком картографії), пов’язаних з підготовкою, проведенням, обробленням та поширенням результатів загального та пробного сільськогосподарських переписів буде виконуватися в межах асигнувань загального фонду державного бюджету за відповідними бюджетними програмами Держкомстату України.
Продовжуючи засідання, В. І. Травянко надав слово З. А. Лук’яненко — заступнику начальника головного управління статистики у Миколаївській області.
Вона перелічила питання, які дозволить вирішити проведення сільськогосподарського перепису. Серед них основними є:
- формування об’єктивних даних щодо стану та структури сільського господарства, наявності та використання його ресурсного потенціалу в розрізі всіх територіальних одиниць, і в першу чергу малих, для інформаційного забезпечення управління, прогнозування соціально-економічного розвитку та розроблення державної політики у цій галузі;
- створення та актуалізація генеральної сукупності об’єктів для проведення у подальшому вибіркових статистичних спостережень;
- використання отриманих даних при розрахунках статистичних показників у період між переписами;
- здійснення міжнародних порівнянь статистичних показників у галузі сільського господарства та ін.
Далі доповідач порушила питання щодо програми сільськогосподарського перепису.
Зауважила, що основою для формування генеральної сукупності статистичних одиниць, що підлягають сільськогосподарському перепису є списки товаровиробників. Для формування цих списків використовуватимуться різні джерела інформації, як статистичні так і адміністративні: статистичний реєстр "АГРО", ЄДРПОУ, Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців, державний реєстр земель та інші матеріали органів по земельних ресурсах та землеустрою, інформація ветеринарної служби, погосподарський облік місцевих рад.
З. А. Лук’яненко навела перелік списків суб’єктів перепису, які передбачається формувати.
Доповідач детально зупинилася на формуванні "Списку домогосподарств сільських населених пунктів", інформаційною базою для якого є погосподарський облік місцевих рад.
Акцентувала увагу присутніх на необхідності якісного та належного заповнення погосподарських книг, від чого залежить повнота, об’єктивність та достовірність складання списків господарств населення у сільській місцевості. Навела основні переваги запровадження програмного комплексу "Погосподарський облік" в місцевих радах.
Надала інформацію про нинішній стан автоматизації погосподарського обліку сільських, селищних рад в області. Зазначила, що найбільш активно впроваджували цей програмний продукт місцеві ради Баштанського, Братського, Доманівського та Кривоозерського районів. В той же час у жодній раді Вознесенського та Врадіївського районів не встановлено автоматизованого обліку.
Продовжуючи виступ, З. А. Лук’яненко повідомила про основні організаційні аспекти проведення пробного сільськогосподарського перепису в Баштанському районі. Зауважила, що цією масштабною статистичною акцією буде охоплено майже 500 юридичних осіб, біля 10 тисяч домогосподарств у сільській місцевості, 3,2 тисячі — у міських поселеннях та 7 тисяч власників та користувачів ділянок для садівництва. Відзначила, що безпосередньо для пробного сільськогосподарського перепису передбачається створити 5 переписних дільниць та залучити 183 тимчасових працівника, а саме: 144 обліковця, з них 113 осіб для опитування домогосподарств та 31 особу — садових ділянок; 29 інструкторів-контролерів; 10 осіб тимчасового персоналу переписних дільниць.
Навантаження на обліковця становить 6 домогосподарств на день, тривалість опитування — 80 хвилин. Всього одним обліковцем за 18 робочих днів буде опитано 108 домогосподарств.
На закінчення підкреслила, що сільськогосподарський перепис є не просто масштабною статистичною акцією, а справою загальнодержавної важливості, поскільки її результати будуть покладені в основу розрахунків поточних та перспективних напрямів розвитку галузі сільського господарства.
В. І. Травянко, підбиваючи підсумки розгляду порушених питань, висловив надію на отримання від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування дійової підтримки у проведенні пробного перепису. Вніс пропозиції до протокольних доручень засідання обласної територіальної комісії з питань сприяння проведенню пробного сільськогосподарського перепису.
(За матеріалами засідання обласної територіальної комісії з питань сприяння проведенню пробного сільськогосподарського перепису).
Немає коментарів:
Дописати коментар