четвер, 8 липня 2010 р.

Щодо проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів

Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від нормативної грошової оцінки земель.
Нормативна грошова оцінка земель здійснюється з метою регулювання відносин при передачі землі у власність, спадщину, під заставу, при даруванні, купівлі-продажу земельної ділянки та права оренди, визначення ставок земельного податку, ціноутворенні, обліку сукупної вартості основних засобів виробництва, визначення розміру внеску до статутних фондів акціонерних товариств, об’єднань, кооперативів.
Останнім часом надходить багато нарікань від громадян, які не можуть отримати витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, садівництва, гаражного будівництва, щоб надати їх нотаріусам для оформлення спадщини і дарування. Без таких витягів нотаріуси не в змозі посвідчувати угоди і люди опиняються в безвихідній ситуації, що призводить до соціальної напруги. Врегулювання зазначеного питання потребує якнайшвидшого завершення робіт із нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
Зацікавленість у цьому насамперед мають виявити голови міських, селищних та сільських рад, оскільки нормативна грошова оцінка земель є потужним джерелом постійних надходжень до місцевих бюджетів.
Нормативна грошова оцінка землі створює можливість для органів місцевого самоврядування поряд із нормативно-організаційними методами для управління розвитком території, реалізації своїх регулятивних повноважень на підставі створення економічних умов і стимулів раціонального використання міських земель, забезпечення необхідних умов для формування фінансово-економічної бази населених пунктів за рахунок справляння плати за землю.
Нормативна грошова оцінка і ціна земельної ділянки встановлюється в залежності від виду використання, зручності місця розташування, ступеня окультуреності кожної земельної ділянки та інфраструктурного облаштування території. Об’єктивне оподаткування і обґрунтовані ціни на земельні ділянки будуть сприяти економічному впровадженню механізму врегулювання земельних відносин і отриманню стабільних доходів землевласниками і землекористувачами та державою в цілому, що компенсує витрати на їх проведення.
Підставою для проведення нормативної грошової оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону України "Про оцінку земель").
Станом на 01.07.2010 року по Миколаївській області із загальної кількості 920 населених пунктів проведено нормативну грошову оцінку земель по 541т населеному пункту, що складає 58,8% від кількості населених пунктів з них по містах обласного значення – 100,0% від загальної кількості, містах районного значення – 75,0%, селищах – 64,7%, сільських населених пунктах – 58,4%.
Завершені або в стадії завершення роботи з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів в Березнегуватському (100% від кількості населених пунктів), Жовтневому (100%), Врадіївському (100%), Єланецькому (100%), Миколаївському (96,2%), Вознесенському (95,7%), Снігурівському (95,1%), районах та в містах Вознесенську (100%), Миколаєві (100%), Первомайську (100%), Южноукраїнську (100%), Очакові (100%).
Найнижчі показники у Баштанському (47,89%), Братському (32,44%), Веселинівському (40,96%), Казанківському (33,49%), Первомайському (30,25%) районах.
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" термін дії нормативної грошової оцінки земель населених пунктів не може перевищувати 7 років.
На даний час відповідно до вищезазначеного закону із загальної кількості населених пунктів, у яких проведено нормативну грошову оцінку земель, 509 населених пунктів потребують повторного проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель.
На даний час орієнтовна потреба в коштах на проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів разом з повторним проведенням, при умові проведення робіт з інвентаризації земель, по області складає 2 млн 765 тис. грн.

Немає коментарів:

Дописати коментар