пʼятниця, 2 липня 2010 р.

Права власника і обов’язки орендаря

Отримання земельної ділянки у власність надає власнику право розпоряджатися своєю ділянкою — самостійно господарювати на землі, спадщину заповідати у встановленому законодавством порядку, а також надавати її в оренду.
Згідно з ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди землі і його державної реєстрації. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян, здійснюється за договором оренди. Між власником земельної ділянки і орендарем при наявності держаного акта на право власності на земельну ділянку, який посвідчує право володіння та розпорядження окремою земельною ділянкою з конкретним місцерозташуванням та встановленими межами, визначеною орендною платою із врахуванням коефіцієнтів індексації (станом на 01.01.2010 даний коефіцієнт становить 3,2). При цьому оригінал держаного акта на право власності на земельну ділянку залишається у його власника.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі зареєстрованого в Центрі ДЗК договору оренди земельної ділянки. Договір оренди землі — це договір, за яким орендодавець зобов’язаних за плату передати орендарю земельну ділянку у користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Відповідно до Указу Президента України з 1 вересня 2008 року орендна плата повинна становити не менше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто оренда плата виросла з 1,5% до 3%. У разі наявності вже зареєстрованого договору оренди землі між орендарем та орендодавцем укладається додаткова угода на виплату мінімального розміру орендної плати (3%), яка відповідно до законодавства підлягає державній реєстрації.
Станом на 09.06.10 із загальної кількості 5522 укладених договорів оренди наказами по господарствах прийнято орендну плату не менше 3% (100%), з них здійснено державну реєстрацію 2695-ти договорів (48,8%).
Для перевірки розміру орендної плати громадяни можуть звернутись до відділу Держкомзему в Очаківському районі з письмовою заявою, до якої додаються ксерокопія державного акта на право власності на земельну ділянку, ксерокопія паспорта громадянина, ксерокопія ідентифікаційного коду.
Зареєстрований договір оренди землі громадянин повинен отримати в регіональній філії ДЗК за адресою: м. Очаків, вул. Луначарського, 23а за наявності оригіналу паспорта громадянина та державного акта на право власності на земельну ділянку.
Зареєстрований договір оренди землі є документом, який визначає права та обов’язки орендаря та орендодавця у разі виникнення спірних питань щодо користування, розпорядження та сплати за оренду земельної ділянки, або його дострокового розірвання, зареєстрований договір оренди землі є підставою звернутися до суду для врегулювання даних питань.
* * *
Слід відзначити — організовано оформили, зареєстрували договори оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та своєчасно сплачують оренду плату за укладеними договорами: ТОВ "Агрофірма «Лиманський»" (керівник Є. А. Скрипник), СВК "Лиманський" (П. Г. Корнієнко), ф/г "Міраж" (С. Б. Голосний), СЗАТ "Колос" (А. П. Бурбело), ПСП "Україна" (А. І. Костерчук), ф/г "Гладун" (В. В. Гладун), ФГ "Югагросервіс" (В. Г. Васьков).
В стадії оформлення перебувають договори оренди таких орендарів: ПП "Козирське" (С. Д. Бітун), ВАТ "Очаківський райагрохім" (С. Д. Бітун). В даних господарствах також своєчасно сплачується орендна плата.
Мають заборгованість за оренду паїв перед власниками земельних ділянок та до цього часу не розрахувалися: ТОВ "Сонячний" (М. В. Шуман), ПП "Меркурій" (О. А. Ковтунов), СГЗАТ "Родіна" (В. В. Соколов).


Т. Котик


(Газета "Чорноморська зірка", 02.07.2010 р.)

Немає коментарів:

Дописати коментар