понеділок, 3 серпня 2009 р.

Як засвідчити право на земельну ділянку за новим законодавством?

Держкомзем роз'яснює

Законом України від 05.03.2009 року №1066-VI внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо документів, які підтверджують право на земельну ділянку, а також порядок розподілу та об'єднання земельних ділянок. Закон передбачає спрощену процедуру посвідчення прав на земельну ділянку. Як сьогодні діяти, щойно отримавши землю в спадщину або внаслідок угоди, стати її власником? Хто, що, в якому документі і в якій формі повинен написати, щоб через недостатню поінформованість із законами людина не поставила під сумнів своє право володіти землею? Роз'яснює заступник голови Держкомзему Сергій Бєльчик.

- Отже, чим сьогодні засвідчується право власності на земельну ділянку?

- Як передбачає стаття 126 Земельного кодексу України (із змінами) - державним актом на право власності на земельну ділянку, крім випадків, коли земельна ділянка, без зміни її меж та цільового призначення, відчужується за цивільно-правовими угодами або за свідоцтвом про право на спадщину.

У такому разі на державному акті нотаріус, який посвідчує (видає) документ, і орган, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, роблять позначку про відчуження земельної ділянки та реєстрацію прав на неї. У відмітці вони відзначають документ, на підставі якого відбулося відчуження.

- Який орган робить цю позначку?

- Виключно територіальний орган Держкомзему - міський або районний відділ або управління Державного комітету України по земельних ресурсах. Наприклад, у місті Києві - це винятково Головне управління Держкомзему, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Народного ополчення, 3. Іншого порядку реєстрації прав власності на землю чинне законодавство не передбачає.

- Скільки днів громадянин повинен чекати цю позначку?

- Він повинен отримати її протягом 14 календарних днів з дня подання документів в цей орган.

- Які документи можуть вимагати від громадянина органи Держкомзему для здійснення оцінки?

- Лише два: державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку та цивільно-правову угоду про відчуження земельної ділянки (або свідоцтво про право на спадщину). Звичайно, не забудьте свій паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера.

Крім цих, інші документи вимагати забороняється.

- Як діяти, якщо змінюється співвласник або набувається право спільної власності на земельну ділянку?

- Тоді територіальний орган Держкомзему, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, вносить відповідний запис в державний акт щодо співвласників земельної ділянки.

- А якщо відчужується лише частина ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку?

- Відчужувати частину ділянки можна лише після того, як його власник отримає державний акт, який підтверджує право власності на сформовану нову земельну ділянку. До речі, це суттєва зміна, тому що раніше для відчуження частини ділянки достатньо було викреслити її на державному акті і виготовити технічну документацію щодо встановлення меж і площі тієї ділянки, що передбачається відчужувати.

- А якщо державний акт підтверджує право власності на кілька земельних ділянок?

- Тоді відчуження однієї з них здійснюється після виготовлення державного акта, який підтверджує право власності на кожну з цих ділянок.

- Отже, які записи і де повинні з'явитися на державному акті?

- Цю процедуру визначає постанова Кабміну від 6 травня 2009 р. №439 "Порядок здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку".

Нотаріус, який посвідчує угоду про відчуження земельної ділянки (або ж видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку) проставляє на державному акті відмітку про перехід права власності на земельну ділянку.

Територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки (, районні відділи чи управління) протягом 14 календарних днів з дня надання в цей орган документа про перехід права власності на ділянку, проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності на неї такого змісту:

ᚻВідмітка на державному акті на право власності на землю про реєстрацію права власності на земельну ділянкуᚻ

- Скільки коштують послуги?

- Вартість оформлення державного акта на підставі цивільно-правових угод про відчуження земельної ділянки або свідоцтва про право на спадщину становить: для фізичних осіб 30 грн., а для юридичних - 50 грн. Вартість внесення запису до Поземельної книги - 10 грн. для фізичних осіб та 30 грн. для юридичних. Крім того, вартість внесення інформації в базу даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру - 5-25 грн. для фізичних і 60-80 грн. для юридичних осіб - це у випадку, якщо земельна ділянка має не більше 20 координатних точок. Для таких ділянок загальна вартість послуг щодо державної реєстрації права власності на земельну ділянку, враховуючи ПДВ, буде складати не більше, ніж 102 грн. для фізичних осіб і не більше, ніж 266 грн. - для юридичних.

Вважаю, що така вартість послуг абсолютно необтяжлива.

- Якщо новий власник земельної ділянки хоче виготовити новий державний акт (за процедурою, яка діяла раніше) - чи має право він це зробити?

- Так, цю можливість передбачає постанова Кабміну №439. Громадяни та юридичні особи, до яких переходить право власності на земельну ділянку, можуть звернутися в територіальні органи Держкомзему. Для цього вони повинні надати державний акт і документ, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку.

- З якого моменту виникає право власності на земельну ділянку, право постійного користування або право оренди земельної ділянки?

- З моменту державної реєстрації цих прав. Це передбачає стаття 125 (зі змінами) Земельного кодексу.

Немає коментарів:

Дописати коментар